Brak snu, przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych/klimatyzowanych, a także przesiadywanie kilka godzin dziennie przed ekranem komputera lub telefonu sprawia, że oczy są zmęczone, zaczerwienione. Jak temu zapobiegać?
Zmęczone oczy – objawy
Objawy występujące, gdy oczy są zmęczone, często są bagatelizowane. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy sen albo chociaż krótki odpoczynek, by wszystko wróciło do normy. To z pewnością pomaga, ale nie sprawia, że przyczyna tego stanu rzeczy znika. W konsekwencji problem ten pojawia się następnego dnia, i kolejnego.
Jednym z najbardziej widocznych objawów zmęczenia jest zaczerwienienie oczu. Zwykle one pieką, swędzą, można odnieść wrażenie, że powiekami znajduje się piasek. Oprócz tego odczuwa się światłowstręt, a przedłużający się ból oczu nierzadko powoduje ból głowy. Można mieć także problemy z widzeniem.
Oczywiście, jeśli taki stan ma miejsce tylko raz na jakiś czas, jest wynikiem niesprzyjających warunków czy braku snu, to nie ma się czym martwić. W innym wypadku konieczne może okazać się zastosowanie jednego z poniższych sposobów.
Sposoby na zmęczone oczy
Przyczyn zmęczonych oczu może być wiele. Jednak najczęściej jest to konsekwencją zbyt długiej pracy przy komputerze, przebywania w klimatyzowanych lub przegrzewanych pomieszczeniach, złego oświetlenia, a także działania promieni UV. Jak sobie z tym radzić?
Przede wszystkim, należy się… wysypiać. Choć za chwilę poradzimy, co robić na opuchnięte oczy. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, to powinny posiadać antyrefleks, zwłaszcza gdy pracujesz przy komputerze. A jeśli o tym mowa, to należy zwrócić uwagę na to, aby odległość wzroku od monitora wynosiła ok. 70 cm, ponadto monitor nie powinien stać na tle okna.
Konieczna może okazać się wizyta u okulisty. Zmęczone oczy to sygnał, że stale je wytężasz. Lepiej unikać zadymionych pomieszczeń, a jeśli w pracy nieustannie jest włączona klimatyzacja, proś o wietrzenie pomieszczenia kilka razy dziennie. Warto też nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem, zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Doraźne pomogą krople do oczu lub tzw. sztuczne łzy.
Jak dbać o oczy na co dzień?
Kobiety często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest wieczorny demakijaż. Jeśli zasypiają z tuszem na rzęsach lub cieniami na powiekach, w nocy mogą się one rozetrzeć, a drobinki produktu przedostać się do oczu. Wtedy ulegają one zaczerwienieniu, pieką. Co więcej, źle dobrane kosmetyki kolorowe mogą je również podrażniać w ciągu dnia – jeśli to zauważysz, natychmiast zmień produkt.
Ważne jest, aby stosować regenerujący krem pod oczy rano i wieczorem. Nie może to być kosmetyk, którego używasz do twarzy, ponieważ skóra pod oczami jest o wiele bardziej delikatna, potrzebuje innej pielęgnacji. Krem pod oczy nawilży tę strefę, zredukuje cienie, a także zapobiegnie powstawaniu zmarszczek. Co więcej, będzie chronić przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
A jeśli Twoje rzęsy są zniszczone, pomyśl o stosowaniu odżywki, która odbuduje strukturę włosków. Możesz używać jej przed nałożeniem tuszu do rzęs, wtedy zapewnisz im dodatkową ochronę.
Pamiętaj też o noszeniu okularów przeciwsłonecznych latem. I to nie takich, które kupisz na targu za kilkanaście złotych, ale z optymalnym filtrem UV.