Zmęczone oczy to nie jest nic przyjemnego. Najczęściej bowiem są bardzo podrażnione. A co powoduje taki stan? Jest wiele przyczyn. Prezentujemy najpopularniejsze z nich, a także sposoby na radzenie sobie ze zmęczeniem oczu.
Co powoduje zmęczone oczy?
Nie da się podać jednej przyczyny zmęczonych oczu. Najczęściej powodem przesuszenia gałki ocznej jest długotrwały czas pracy przed ekranem komputera. Osoby, które pracują przed monitorem rzadziej mrugają. To sprawia, że oko się wysusza. Sprzyja temu również to, że oko musi się nieustannie adaptować do zmieniającego się poziomu oświetlenia. Co więcej, monitor komputera wytwarza ciepło, które również niekorzystnie wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na wysuszenie śluzówki oka.
Zmęczenie oczu powoduje również korzystanie z innych urządzeń wyposażonych w ekran. Swój udział mają w tym więc zarówno telewizor, jak i smartfon oraz tablet. Emitują niebieskie światło, które nie tylko źle wpływa na kondycję oczu, ale i na wzrok.
Pracując w pomieszczeniach klimatyzowanych również sprawia się, że znacznie pogarsza się nawilżenie gałki ocznej. W wyniku tego oczy mogą piec, może się pojawić niekomfortowa suchość.
Niekorzystnie na oczy wpływa także praca w pomieszczeniach o sztucznym oświetleniu. Zdecydowanie bardziej męczy się wzrok, gdy nie ma dostępu światła dziennego. Zwłaszcza, jeśli świetlówki mają bardzo dużą moc lub źle pracują powodując zmienne natężenie światła. Wówczas oczy mają problem z odpowiednią akomodacją, przez co wzrok znacząco się męczy.
Na funkcjonowanie oczu i ostrość widzenia wpływa wiele witamin i minerałów. To, co jemy wpływa na funkcjonowanie wzroku. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w diecie nie zabrakło witamin – głównie A, E i C.
Osoby, które mają źle dobrane okulary również mogą uskarżać się na ból oczu. Tak samo jak osoby, które ich nie noszą, gdy ich wzrok wymaga korekcji. Negatywnie na wzrok wpływają za mocne, jak i za słabe szkła. Kluczowy jest też właściwy dobór soczewek lub rezygnacja z nich.
Zmęczone oczy są również od wszelkich chemicznych substancji. Takie alergie wywołują często kosmetyki do pielęgnacji twarzy i do makijażu, a także chemia zawarta w pożywieniu.
Nie bez znaczenia dla kondycji oczu jest zanieczyszczenie środowiska. Wszelkie pyłki, które mogą dostać się do oczu, wywołują podrażnienia. W efekcie oczy pieką, pojawia się uczucie jakby w oczach był piasek.
Na zmęczenie oczu wpływają również niektóre choroby oraz przyjmowane do ich leczenia leki. Najwięcej mówi się o negatywnym wpływie na oczy cukrzycy i nadciśnienia.
Oczywiście także promieniowanie UV, zwłaszcza odczuwalne w upalne dni ostre promienie słońca, jak i odbijające się od białego śniegu, mogą męczyć, a nawet uszkadzać wzrok.
Objawy zmęczonych oczu
A jak rozpoznać objawy zmęczonych oczu? Najczęściej czuje się nieprzyjemne pieczenie, suchość, a nawet swędzenie oczu. Bywa tak, że widocznie są zaczerwienione. Niepokojące może być uczucie piasku pod powiekami. W sytuacji, gdy pojawia się niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło, czy nawet światłowstręt, wówczas powinno się zgłosić do lekarza. Często takie objawy jak bóle oczu, głowy i drżenie powiek są wynikiem zmęczenia oczu.
Higiena oka – jak dbać o oczy?
A czy da się zapobiegać zmęczeniu oczu? Oczywiście! Przede wszystkim należy odpowiednio nawilżać oko, jak i jego okolicę. Warto w tym celu postawić na dobry krem pod oczy, a także preparat określany jako „sztuczne łzy”.
Oczywiście jeśli pracuje się przed ekranem monitora, wówczas należy zadbać o higieniczną pracę. Dobrze, gdy monitor jest ustawiony około 70 cm od oczu, a jego górna krawędź jest poniżej linii oczu. W ekranie monitora nie powinny pojawiać się żadne odbicia.
Dla oczu ważny jest również sen. Uważa się, że aby wzrok się w pełni zregenerował, potrzebne jest 8 godzin snu. Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona. Warto postawić na zaciemniające rolety lub zasłony. Oczy zdecydowanie lepiej odpoczną, jeśli nie będą odbierać żadnych bodźców.