Polska jest jednym z 10 państw z największym odsetkiem łysiejących osób.
Kanadyjscy antropolodzy fizyczni przeprowadzili niezależne badania, których wyniki wskazały, że najbardziej łysiejącym narodem są Czesi. W kraju tym częściowo lub całkowicie włosy traci prawie połowa mężczyzn (42,79 proc. mężczyzn z łysieniem androgenowym).
Kolejne miejsca w badaniach zajęli obywatele Hiszpanii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Włoch. Polska znalazła się na 8. miejscu, a za nami znalazła się Holandia, Rosja i Kanada (39,04 proc).
Na drugim biegunie w klasyfikacji światowego łysienia znajdują się Chiny. Niski odsetek łysiejących jest również w Meksyku, Japonii, Hongkongu, Malezji, Tajwanie czy Korei Południowej (22,4 proc.).
Jeśli weźmiemy pod uwagę najczęstszy typ łysienia, to jest to łysienie typu męskiego, czyli łysienie androgenowe, którego główną przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie pochodnej testosteronu (dihydrotestosteronu DHT). Tzw. gen łysienia i wrażliwość na DHT są uwarunkowane genetycznie.
Obecnie wśród czynników, które mają wpływ na stan włosów wymienia się złe odżywianie, stres i używki. Łysienie telogenowe polega na wypadaniu włosów w wyniku fizjologicznego czynnika stresowego powodującego przechodzenie zwiększonej liczby włosów w fazę spoczynkową (faza telogenu). Łysienie telogenowe przybiera postać łysienia rozsianego. Ponadto włosy o wydłużonej brodawce wychodzą w teście pociągania włosów (hair pull test) w łatwy sposób, co jest widoczne gołym okiem. Z drugiej strony, na owłosionej skórze głowy nie występuje rumień czy inne zmiany. Aby zdiagnozować telogenowe wypadanie włosów należy przeprowadzić badania krwi, zbadać stężenie ferrytyny i innych parametrów gospodarki żelazowej, oznaczyć stężenie witaminy D, wykonać badania biochemiczne i oznaczyć aktywność enzymów wątrobowych oraz ocenić czynność tarczycy.
Przyczynami łysienia tak u kobiet, jak i u mężczyzn często są także cukrzyca, niedoczynność tarczycy i zmiany hormonalne.
Łysienie może być również wynikiem stosowania leków w leczeniu chorób autoimmunologicznych, częściej w przypadku kobiet niż mężczyzn. Takie łysienie zwykle ma charakter rozlany, niebliznowaciejący oraz ograniczony do skóry owłosionej głowy.
Jak pokazują wyniki badań najbardziej łysiejące narody pochodzą z państw zachodnich, które są wysoko rozwinięte cywilizacyjnie.
Problemy z włosami Polaków wynikają z trybu życia, braku regularnych badań kontrolnych, lekceważenia objawów, wahań masy ciała, poziomu stresu i nieodpowiedniej pielęgnacji.