Oczy codziennie narażone są na działanie różnych, szkodliwych czynników zewnętrznych. Niewłaściwe kosmetyki do makijażu, brak snu, praca przed komputerem – to wszystko sprawia, że stają się zmęczone, pojawiają się podrażnienia. Czy da się temu zapobiegać? I jak pomóc mogą komórki macierzyste?

Co to są i jak działają komórki macierzyste?

Komórki macierzyste znajdują się w organizmie każdego człowieka. Tak naprawdę to niewyspecjalizowane komórki, które mają jednak zdolność do samoodnowy, dzielenia się oraz różnicowania. Dlaczego są tak ważne? Ponieważ to one stanowią bazę dla innych komórek, spełniających już konkretną funkcję.

Musisz jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem, liczba komórek macierzystych zmniejsza się. Nie da się temu zapobiec, aczkolwiek dzięki zdrowej diecie i aktywności fizycznej można spowolnić ten proces.

Co więcej, odkryto, że komórki macierzyste mają również zastosowanie w kosmetyce. Jakie jest ich znacznie? Wyjaśniamy.

Komórki macierzyste w kosmetykach – co trzeba wiedzieć?

Zbadano, że komórki macierzyste pobudzają skórę do regeneracji, odnowy. Walczą z wolnymi rodnikami, dzięki czemu zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jak się je wykorzystuje? Na dwa sposoby.

Komórki macierzyste można pobrać z tkanki tłuszczowej lub krwi obiegowej. Są izolowane, a podczas specjalnych zabiegów, ponownie podaje się je do skóry. Dzięki temu regeneracji podlegają uszkodzone komórki.

Mowa jednak o profesjonalnych, często kosztownych zabiegach. Bardziej powszechnym rozwiązaniem są kosmetyki z komórkami macierzystymi. Zwykle są one pochodzenia roślinnego, przez co ich skuteczność jest znacznie mniejsza. Ale polscy naukowcy z Wrocławia odkryli, że komórki macierzyste pozyskane z poroża jelenia MIC-1 są zbliżone do komórek ludzkich, ich zdolność do regeneracji jest większa. A w jaki sposób pomagają na zmęczone oczy, zniszczone rzęsy?

Regenerujące kosmetyki do oczu i rzęs

Regenerujące kosmetyki do oczu, które zawierają w sobie komórki macierzyste NHAC Biocervin® MIC-1, stymulują procesy naprawcze zachodzące w głębi skóry, dzięki czemu skutecznie przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek. Ponadto potrafią delikatnie wygładzić te bruzdy, które już powstały. Aby jednak taki krem mógł mieć działanie kompleksowe, uzupełnia się go składnikami aktywnymi, które wzmacniają barierę naskórkową, nawilżają skórę, a także delikatnie ją rozjaśniają. Zapobiega to wysuszeniu skóry, a także powstawaniu worków i cieni pod oczami.

Dostępne są również odżywki do rzęs z komórkami macierzystymi. Wzmacniają one rzęsy, a także pobudzają je do wzrostu i różnicowania. Mogą sprawić, że staną się pogrubione, a także delikatnie przyciemnione. Stosowanie takiej odżywki poleca się zwłaszcza osobom, które mają cienkie, rzadkie i krótkie rzęsy lub które są po ich przedłużaniu.

Ponadto zarówno w przypadku kremu, jak i odżywki, kosmetyki te można stosować przed nałożeniem makijażu. Dzięki temu tworzy się dodatkowa bariera ochronna, zapobiega to nadmiernemu zmęczeniu oczu, a także niweluje jego skutki.