Pielęgnacja włosów lub inaczej jak zapobiegać wypadaniu włosów?

O środkach pielęgnacyjnych na porost włosów zaczynamy mówić kiedy widzimy objawy wypadania włosów. O rodzaju łysienia możesz przeczytać w artykule Łysienie w Polsce jest wyzwaniem.
Tu zajmę się praktycznymi aspektem zapobiegania utraty włosów i skutecznym sposobom na ich odbudowę.

Na wstępie należy pamiętać, że tajemnica wzrostu włosa ukryta jest pod skórą, gdzie komórki odżywiane za pomocą naczyń krwionośnych cyklicznie odpowiadają za wzrost włosów a po ich wypadnięciu za powstanie i budowę nowego włosa. To czego nie wiedziałam do niedawna to fakt iż z jednego mieszka włosowego może wzrastać od jednego do trzech włosów. Żebyśmy mogli cieszyć się pięknem naszych włosów musimy przede wszystkim dbać o ukrwienie skóry głowy gdyż to układ krwionośny dostarcza materiały do budowy włosa i stymulacji komórek odpowiadających za ich wzrost.
Skóra głowy, bo tam tkwi tajemnica wzrostu włosów, jest narażona na oddziaływanie zewnętrznych czynników takich jak słońce, temperatura, woda, substancje chemiczne takie jak farby, lakiery, pianki, żele do włosów. Zdecydowanie powinniśmy chronić naszą skórę przed środkami agresywnymi, które bardziej obciążają nasze włosy, negatywnie wpływają na skórę głowy.
Czynnikami nie mniej istotnymi jest wiek i tryb życia. Młodzież nie zwraca uwagi na przestrogi starszych: nie wychodź z mokrą głową, myj głowę po basenie czy kąpieli w morzu, noś czapkę (i to najlepiej z naturalnych materiałów) nie tylko zimą, nie prostuj codziennie włosów, ostrożnie z rozjaśnianiem włosów i farbowaniem, miej czas dla siebie i na pielęgnację włosów. Często borykamy się z wypadaniem włosów i lista powodów wydaje się nas przytłaczać. Nasza reakcja na problem powinna uwzględniać wiek czy ewentualne choroby. Tu należy rozmawiać z lekarzem prowadzącym. Kategorycznie nie powinniśmy leczyć się sami i stosować suplementów diety, których działanie może prowadzić do wielu objawów niepożądanych. Ostatnią rzeczą jaką potrzebują nasze włosy to dieta odchudzająca mogąca prowadzić do anemii, długotrwały stres prowadzący często do depresji.
Pierwszy krok to uśmiech, czas dla siebie, odpoczynek, sen … bo proces odbudowy włosów trwa, oczekiwanie szybkiej poprawy pogłębia napięcie. Wizyta u lekarza trychologa już za nami? To nie oszczędzajmy przede wszystkim czasu na wybór środków do pielęgnacji włosów, czytajmy informację na opakowaniu. Dbajmy o skórę głowy, znajdźmy czas na delikatny masaż poprawiający ukrwienie, pomyślmy o naturalnym stymulowaniu komórek odpowiedzialnych za wzrost naszych włosów do pracy, diecie bogatej w żelazo i witaminy. Nie zwlekaj zacznij już dzisiaj. Powodzenia.