Dzisiaj z problemem zmęczonych oczu boryka się większość z nas. Za mało snu, godziny w pracy spędzane przed ekranem monitora, a po niej – korzystanie ze smartfona, tabletu, telewizora, a nawet – czytanie książek. To wszystko, ale i wiele więcej, przekłada się na zmęczenie oczu. Jak sobie pomóc?
Przyczyny zmęczenia oczu
Niestety dzisiejszy styl życia sprzyja temu, by pojawiały się problemy ze wzrokiem. Przede wszystkim większość z nas pracuje przez komputerem. O szkodliwości ekranów monitorów i laptopów raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Problemem jest sam fakt, że się wpatruje w komputer, bowiem wytęża się wzrok, mruga się znacznie rzadziej. Spojówka oka staje się sucha. To sprawia, że pojawia się uczucie pieczenia oczu.
Kolejnym powodem zmęczenia oczu jest brak snu. Okazuje się, że do pełnej regeneracji potrzebują 8 godzin. Jeśli zaniedbuje się tę kwestię, wówczas często pojawia się opuchlizna, a nawet przesuszenie oczu.
Na zmęczenie oczy wpływ ma również ogrzewanie i klimatyzacja. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest za mała, wówczas oczy stają się przesuszone. Objawiać może się to uczuciem, jakby się miało piasek pod powiekami.
Zmęczenie oczu może być również objawem promieni UV. W upalne, słoneczne dni, tak jak i zimowe dni, gdy promienie odbijają się od śniegu, dobrze jest nosić okulary przeciwsłoneczne. Przesuszenie przez słońce, wiatr sprawia, że oczy pieką.
Zmęczenie oczu u osób, które noszą okulary może wynikać ze złego ich dobrania. Bywa też tak, że przez brak częstych badań osoby, które powinny korygować wzrok, tego nie robią.
Jak pomóc zmęczonym oczom?
Przede wszystkim kluczowa jest higiena oczu. Tylko odpowiednio dbając o oczy, można zapobiegać ich zmęczeniu. Jak to można osiągnąć? Przede wszystkim należy się wysypiać. Sen powinien trwać 8 godzin. Sypialnia przed snem powinna zostać wywietrzona. Warto mieć w oknach rolety lub zasłony zaciemniające lub spać w opasce na oczy. Kluczowe jest to, by oczy nie miały żadnych bodźców świetlnych.
Kobiety przed snem muszą wykonywać dokładny demakijaż. Zarówno panie, jak i panowie, powinni stosować kremy pod oczy. Najlepiej kosmetyk przechowywać w lodówce. Chłodny, delikatnie wklepany krem pod oczy daje ukojenie. Nawilża skórę wokół oczu. Aplikacja poprzez masaż sprawia, że znacznie lepiej ukrwione są okolice oczu. Dzięki temu są bardziej wypoczęte. Poza tym – sprawia to, że cała twarz wygląda na bardziej wypoczętą.
Jeśli chodzi o pracę przed monitorem, to tutaj jest bardzo ważne, by właściwie podejść do tematu. Ekran powinien znajdować się około 70 cm od oczu, a jego górna krawędź być niewiele niżej od linii oczu. W ekranie nie powinno odbijać się światło, a monitor lepiej gdy nie stoi na tle okna, ani naprzeciwko niego. Nie może być żadnych odblasków od ekranu.
Należy dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Zarówno w tym, w którym się mieszka, ale przede wszystkim w tym, w którym się pracuje. Klimatyzacja, ogrzewanie, kiepska wentylacja – to wszystko sprawia, że powietrze jest zbyt suche. Można postawić na nawilżacz, ale często wystarczy postawić w pomieszczeniu kwiaty.
Czego unikać, gdy bolą oczy?
Z pewnością z pracy przed komputerem trudno zrezygnować. Jednak w sytuacji, gdy oczy są zmęczone, dobrze jest rzadziej korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło, jak smartfon. Lepiej nie czytać książek. Zwłaszcza w pozycji leżącej. Wbrew pozorom krople do oczy nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Warto szukać takich, które nie mają konserwantów w składzie. Aplikując krople nie należy dotykać końcówki aplikatora powieką lub dłonią.