Naturalnie mocne, grube rzęsy stanowią najpiękniejszą oprawę dla oczu. A co, jeśli są cienkie lub zniszczone? Często kobiety ratują się kosmetykami, które… tylko pogarszają ich stan. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o rzęsy, by były piękne i zdrowe.

Zniszczone rzęsy – co jest przyczyną?

Czy wiesz, że codziennie wypada jedna lub dwie rzęsy? Jest to całkowicie naturalne i nie trzeba się tym przejmować – na ich miejscu rosną nowe. Gorzej jeśli Twoja dzienna norma jest o wiele wyższa. A co może być tego powodem? Problemy dermatologiczne lub nieodpowiednia pielęgnacja. W pierwszym przypadku należałoby się zgłosić do lekarza. Ale jeśli to Ty zawiniłaś, nie martw się, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Co niszczy rzęsy? Przede wszystkim zaniedbywanie demakijażu lub jego niedokładne wykonanie. Tusz usztywnia włoski, są one wtedy o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. A w czasie snu nie kontrolujesz ich pocierania. Co więcej, tusz może dostać się do oczu, co je dodatkowo podrażni. Dlatego zawsze przed snem należy dokładnie oczyścić całą twarz z kosmetyków kolorowych.

Przy okazji zadamy Ci jeszcze pytanie: jak zmywasz makijaż oczu? Pocierasz nimi wacik nasączony kosmetykiem? Pewnie tak – większość kobiet tak robi. A to błąd. Jak przed chwilą pisaliśmy, pocieranie wytuszowanych rzęs jedynie je uszkadza. Jak powinien wyglądać demakijaż? Nałóż odpowiedni produkt na wacik, po czym przyłóż go do oka i potrzymaj tak przez chwilę. Kosmetyk spowoduje, że tusz zacznie się rozpuszczać. Dzięki temu wystarczy kilka delikatnych ruchów, by zmyć całość.

Pewnie słyszałaś też o tym, że stres i nieodpowiednia dieta mogą powodować wypadanie włosów. A wiesz, że to samo dotyczy rzęs? No właśnie. Warto zadbać i o tę sferę swojego życia.

Odżywki do rzęs

Powyższe działania mają charakter profilaktyczny. Co zrobić natomiast, gdy Twoje rzęsy są już zniszczone? Należy zastosować odżywkę do rzęs. Choć niektóre kobiety posiadają wątpliwości co do tych produktów, to trudno jest polemizować z naukowo potwierdzonym działaniem składników aktywnych.

W takich odżywkach można znaleźć m.in. witaminę B3 i B5, które nawilżają włoski, odbudowują je, odżywiają cebulki. Witamina B12 zapobiega wypadaniu rzęs, a pantenol zwiększa ich elastyczność. W odżywkach można znaleźć także komórki macierzyste, które regenerują włoski oraz pobudzają je do odnowy, różnicowania.

To sprawia, że rzęsy są nie tylko w dobrej kondycji, ale też szybciej rosną, są dłuższe i grubsze. Niektóre odżywki można nakładać przed wykonaniem makijażu. Dzięki temu rzęsy są dodatkowo chronione przed szkodliwym działaniem substancji zawartych w tuszu.

Domowe sposoby na zniszczone rzęsy

Niezwykle popularnym, tanim sposobem na zniszczone rzęsy jest stosowanie oleju rycynowego. Jakie jest jego działanie? Zapobiega wypadaniu włosów, przyciemnia je oraz pogrubia. Wspomaga wzrost rzęs, zagęszcza je. Stosowany regularnie sprawia, że włoski są elastyczne, nie kruszą się. Często mówi się, że daje takie same efekty, jak odżywka do rzęs.

Ma jednak jedną wadę – sposób aplikacji. Olej rycynowy jest gęsty, trudno jest nałożyć go w odpowiedniej ilości, tak, aby nie spływał do oka, co wywoła podrażnienie, pieczenie. Należy aplikować go bardzo starannie, powoli. Można to zrobić przy pomocy wyczyszczonej szczoteczki z tuszu lub patyczka higienicznego. Nie zaleca się natomiast nakładania palcem.

Olej rycynowy najlepiej stosować na noc, a rano ściągnąć jego nadmiar. Nigdy nie powinno się tuszować rzęsy, gdy są nim pokryte. I to właśnie te wady sprawiają, że kobiety chętniej sięgają po odżywki.